2015

Dne 27.6.2015 proběhl v Křenovicích u Slavkova již VI. ročník open air festivalu Křenovské bigbít, pořádaného týmem lidí z fotbalového klubu SK Křenovice. Z naší, z prvu takové pokusné, akce se pomalu stává pěkná tradice. Festival se zaměřuje na rockovou muziku v níž vždy spíše převažovala bigbítová složka. Prostor ale dostávají také jiné žánry jako např: punkrock, metal či poprock. Snažíme se, aby žánrová pestrost v rámci rocku, byla jedním z charakteristických rysů našeho Bigbítu. V minulosti u nás vystoupili z beatových legend kapely jako jsou Hudba Praha, Michal Pavlíček Trio, Blue Effect, Kern. Z těch modernějších – mladých, talentovaných skupina např: Rybičky 48, Zoči voči, K2, Dolls in the factory aj… Program akce ještě vždy doplní místní kapely a kvalitní revivalový band.

Letošní – ročník byl od těch předchozích výjimečný tím, že hlavní kapela nebyla bigbítová ale metalová a to přímo u nás ta nejslavnější – ARAKAIN. Pro nás pořadatele i pro mnohé fanoušky to byl vrchol Bigbítu jako takového a troufnu si říct i za sebe také splnění jednoho snu. Musím říct, že akce byla letos i pořadatelsky trochu náročnější, postupem času se ale dobře rozjela a v konečném hodnocení byla možná tou TOP akcí z dosavadní historie Křenovskýho bigbítu. Další výjimečnost festivalu spočívala v účasti výborné zahraniční kapely – a to řeckých SoundtrucK a jsem velmi rád že se nám podařilo vystoupení této kapely u nás zorganizovat. Také ostatní kapely (Prague Conpsipracy, K2, The Fireballs, Zylwara Šemora band) byly perfektní a věřím, že se s některými z nich opět na jednom z Bigbítu potkáme. I co se návštěvnosti týče byl letošní fesťák nejúspěšnější – přivítali jsme v našem areálu okolo 700 návštěvníků.

Tento VI. ročník nám pořadatelů dodal chuť v akci dále pokračovat a zároveň spoustu nápadů co do příštích let vylepšit a na čem zapracovat. Co se dramaturgie týče tak v nadcházejícím roce bychom se zase chtěli vrátit k bigbítu a jako headlinera bychom rádi přivedli opět jednu bigbítovou legendu. Jsem rád, že podle ohlasů se akce líbila jak našim fanouškům a návštěvníkům(vždyť děláme to pro Vás J), tak i účinkujícím. Děkuju Vám všem za účast, za zpětnou vazbu i za typy do příštích let a těším se na shledanou příští rock – opět v sobotu 25.6.2016.

Rocku zdar Váš Čaja

2012

Tento ročník nám díky skvělému obsazení (famózní Blue Effect, Led Zeppelin revival – Myst, K2 aj.) nasadil, co se úrovně týče, laťku hodně vysoko. Dobře nám také zafungovala spolupráce s rádiem BEAT se který jsme také pořádali soutěž o předkapelu Blue Effectu, rozdávali se trička, samolepky, bylo o nás slyšet v rádiu. O tom že se akce povedla svědčí i na křenovské poměry vysoká návštěva – přes 500 bigbíťáku a tak není divu že se Bigbít protáhl do pozdních ranní hodin. Někteří jedinci (například já a kluci z kapely Hemi Head) se vraceli do svých, mnohdy provizorních, příbytků když už bylo slunce notně nad obzorem. Akce se tudíž celkově povedla a já doufám že nám fanoušci zachovají přízeň i v dalším ročníku a že si to opět společně užijeme.

Další ročník 2013 bude, slovy spisovatele Jarosalva Haška, ve znamení „ mírného pokroku v mezích zákona“ nebo spíše mírného experimentu. Hlavní program totiž bude tvořit, krom bigbítové legendy, kapely Hudba Praha, také současná punk -rocková hvězdička Rybičky 48. Z revivalových legend nás poctí návštěvou kapela známá spíše v metalových kruzích – Black Sabath revival.

Bigbít 2013 bude tedy zatím žánrově nejpestřejší ze všech ročníků. Myslím, že se ale určitě máme na co těšit 🙂 Tak rocku zdar

Váš Čaja

2011

Tento hudební festival, který je zaměřen nejen na beatovou muziku, byl v založen teprve nedávno – v roce 2010. Beatová a rocková muzika má však v Křenovicích velkou tradici. Byly zde pořádány legendární festivaly pod názvem Křenshock a také samostatné koncerty a oblíbené Letní noci. Na tuto tradici by Bigbít rád volně navázal.

I když Bigbít nám zatím vyrůstá na žánrově pestřejším základě než jeho předchůdci, své hard rockové kořeny nezapře. Základní vizí tohoto festivalu je tedy oprášit rockovou kulturu v Křenovicích a okolí a samozřejmě přinášet lidem zajímavé i trochu netypické hudební zážitky. Hlavním snem organizátorů je vytvořit z festivalu akci, která pevně zakotví v Kořenovském přístavu kulturního života, akci která se bude pravidelně každý rok se zajímavým programem vracet a hlavně akci na kterou budou lidé rádi chodit.

Jak již bylo řečeno první ročník proběhl v roce 2010 konkrétně 26.6. v areálu Sokolského hřiště (fotbalové hřiště) V Křenovicích u Slavkova. Pod otevřeným Křenovickým nebem se nám představily tyto kapely: Koberec band – Deep Purple revival, The Madmen – Uriah Heep revival, La Mancha, Chaos in head, Burleta a Wake snakes. Základní formát akce, tj. zkušené a ostřílené kapely doplnit mladými nadějnými bandy, je směr kterým bychom se rádi ubírali i v budoucnosti.

První ročník byl dle diváckého ohlasu poměrně úspěšný a tak v případě organizace Bigbítu 2011 nebylo o čem diskutovat. Ve druhém ročníku jsme se zaměřili na zvýšení úrovně akce, jak po stránce kvality zázemí tak po stránce kvality představených interpretů. Můžeme se těšit například na velkou rockovou hvězdu českého hudebního nebe – Michala Pavlíčka nebo na šťavnatý girls rock v podání kapely The Apples. Věříme, že tento ročník Křenovského bigbítu bude mít u diváků velký úspěch, že se zúčastněné kapely budou líbit a že Bigbít bude pokračovat i v dalších letech.ROCKU ZDAR 🙂